In double slit experiment, a light of wavelength λ=600 nm is used. When a film of material 3.6×10−3 cm thick was placed over one of the slits, the fringe pattern was displaced by a distance equal to 60 times that between two adjacent fringes. What is the refractive index of the martial ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5
b
3.6
c
2
d
4
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wavelength λ=600 nm=600×10−9 m Thickness t=3.6×10−3 cm=3.6×10−5 m Number of fringes n=60 Refractive index μ=? μ=nλt+1 =60×600×10−936×10−6+1 =36000×10−936×10−6+1 =36×10−636×10−6+1 ∴ μ=2