In double slit experiment, a light of wavelength λ=600 nm is used. When a film of material 3.6×10−3 cm thick was placed over one of the slits, the fringe patternwas displaced by a distance equal to 30 times that between two adjacent fringes. What is the refractive index of the martial?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5
b
7.2
c
8.1
d
5.5
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wavelength λ=600 nm=600×10−9 m Thickness t=3.6×10−3 cm Number of fringes n=30 Refractive index μ=nλt+1 ( ∵ n=(μ−1)tλ ) =30×6×10−73.6×10−5+1 =0.5+1 ∴ μ=1.5