In a double slit experiment, the two slits are 1 mm apart and the screen is placed 1 m away. A monochromatic light of wavelength 500 nm is used. What will be the width of each slit for obtaining ten maxima of double slit within the central maxima of single slit pattern?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 mm
b
0.02 mm
c
0.2 mm
d
0.1 mm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For double slit experiment, d=1 mm=1×10-3 m,D=1 m,λ=500×10-9 m Fringe width β=Dλd Width of central maxima in a single slit =2λDaAs per question, width of central maxima of single slit pattern = width of 10 maxima of double slit pattern2λDa=10λDda=2d10=2×10-310=0.2×10-3 m=0.2 mm
In a double slit experiment, the two slits are 1 mm apart and the screen is placed 1 m away. A monochromatic light of wavelength 500 nm is used. What will be the width of each slit for obtaining ten maxima of double slit within the central maxima of single slit pattern?