Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The drawing shows a bicycle wheel of radius r resting against a small step whose height is h = r/5. A clockwise torque is applied to the axle of the wheel. As the magnitude of torque increases, there comes a time when the wheel just begins to rise up and loses contact with the ground. Let this torque be T. What is the magnitude of the horizontal component of the acceleration of the centre of the wheel when a torque of 2T is applied? Assume that the wheel doesn’t slip at the edge of the step when this torque is applied (ignore the mass of the spokes)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.8 m/s2

b

3 m/s2

c

2.4 m/s2

d

1.5 m/s2

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

r2-(r-h)2 =r2-r-r52=3r5[Step 1]: When the wheel gets just lifted, torque, T=mg(3r/5).[Step 2]: But when a torque of 2 is applied, we can write[Step 3]: mg(3r/5)=Ια          Where  Ι=2mr2[Step 4]:  α=3g10rThe horizontal acceleration is =r-hα=r-r5α=45rα[Step 5]:  45r3g10r=6g25=6025=2.4ms−2
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring