The drawing shows a frictionless incline and pulley. The two blocks are connected by a wire (mass per unit length, μ=25 g/m) and remain stationary. A transverse wave on the wire has a speed of 60m/s relative to it. Neglect the weight of the wire relative to the tension in the wire. If the mass m2 be increased by 1%, the speed (in m/s) of the transverse wave relative to string will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0060.20.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initially, m2g=T−−−−1T=m1gsin30−−−2from 1 & 2⇒m2g=m12g⇒m1=2m2v=Tμ⇒dvv=12dTTwhere is velocity of the wave, T is tension and μ is the mass for unit length of the string.Now, after increasing value of m2 , tension in string also increases.New mass of 2nd block : m2'=1.01m2Let say new value of tension is T'Applying Newton’s second law for both blocks, m2'g−T'=m2'aandT'-m1gsin300=m1aAfter solving, T'=3m1m2'g2m1+m2'⇒T'=32m21.01m2g22m2+1.01m2=6.066.02m2g ∵m1=2m2∆TT=T'-TT=6.066.02-1=0.046.02Now, ⇒dvv=12dTT=12×0.046.02⇒dv60=12×0.046.02⇒dv=60×12×0.046.02⇒dv=0.2Therefore, the correct answer is 60.20