A driver in a car, approaching a vertical wall notices that the frequency of his car horn, has changed from 440 Hz to 480 Hz, when it gets reflected from the wall. If the speed of sound in air is 345 m/s, then the speed of the car is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
18 km/hr
b
36 km/hr
c
54 km/hr
d
24 km/hr
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Frequency of s1=cc−ufsNow frequency observed by driver of the car will be = c+ucfs1=c+uc×cc−ufsAs per given data 480=345+u345−u×440⇒12345−u=11345+u⇒23u=345⇒u=34523m/s∴u=34523×185kmph=54kmph