The driver of a 1200 kg car notices that the car slows from 20 m/s to 15 m/s as it covers a distance of 125 m along level ground. How large a force opposes the motion?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to work-energy theoremW=F.S=12mv2−u2F=1200×400−2252×125=840 N