A drop of liquid of radius R=10−2 m having surface tension S=0.14πNm−1 divides itself into K identical drops. In this process the total change in the surface energy is ΔU=10−3J . If K=10α then the value of α is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Surface energy U1=4πR2S(for big drop)U2=K4πr2S ( for small drop) R3=Kr3⇒r=RK1/3ΔU=K4πr2S−4πR2S=K4πR2SK2/3−4πR2S=4πR2SK1/3−1≈4πR2SK1/3=4π10−220.14πK1/3=10−3⇒10−5K1/3=10−3K1/3=10210α/3=102α=6
A drop of liquid of radius R=10−2 m having surface tension S=0.14πNm−1 divides itself into K identical drops. In this process the total change in the surface energy is ΔU=10−3J . If K=10α then the value of α is