A drop of radius 0 .1 mm and density 10 g/cm3 falls freely under gravity through a distance ft before entering the water. After entering the water the velocity of the ball does not change. Given that g =10 m / s2. What is the value of h ? The viscosity of water =10 x 10-6 P
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m
b
20 m
c
40 m
d
80 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity acquired by the drop is equal to terminal velocity(2gh)=29(ρ−σ)ηr2g r=0⋅1mm=10−2cm,ρ=10g/cm3,σ=1g/cm3 η=10×10−6Pρ=100×10−6P=10−4P h=20m