A drop of water of mass 18×10−6kg falls away from the bottom of a charged conducting sphere ( 2.5×10−6 C ) of radius 20cm carrying with it charge of 10−9 coulomb . What is the speed of the drop when it has fallen 30cm?ε0=14π×9×109 g=9.8m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From law of conservation of energy mechanical energy at A= Mechanical energy at BTake point B as reference point (zero gravitational potential energy),∴mg0.3+14πε0q1q20.2=0+12mv 2+ q1q24πε010.2+0.3 Whre m=18×10−6kg q1=2.5×10−6c q2=10−9c by solving it v=3.65 m/s