Due to change in magnetic flux linked with a coil of resistance 10 ohm, a current is induced in it. The variation of induced current i in amperes) with time t (in seconds) is shown in figure. The magnitude of change in flux through the coil (from t = 0 to t = 2 seconds) in Webers is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 200.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Change in flux Δϕ=ΔQRWhere ΔQ is charge that has passed through loop and R is loop resistance.∴Δϕ=12×base×height×R=12×20×2×10=200 weber.