Each atom of an iron bar (5cm x 1cm x 1crn) has a magnetic moment 1.8 x 10-23 Am2. Knowing that the density of iron is 7.78 x103 kgm-3, atomic weight is 56 and Avogadro's number is 6.02 x 1023, the magnetic moment of bar in the state of magnetic saturation will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.75 Am2
b
5.74 Am2
c
7.54 Am2
d
75.4 Am2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The number of atoms per unit volume in a specimen, n=ρNAAFor iron, ρ=7.78 x 103 kgm-3,NA=6.02 x 1026 /kgmol, A=56⇒n=7.78 x 103 x 6.02 x 102656=8.38 x 1028 m-3Total number of atoms in the bar isN0=nV=8.38 x 1028 x 5 x 10-2 x 1 x 10-2 x 1 x 10-2N0=4.19 x 1023The saturated magnetic moment of bar=4.19 x 1023 x 1.8 x 10-23=7.54 Am2