At each of two stations A and B, a siren is sounding with a constant frequency of 250 cycle s-1. A cyclist from A proceeds straight towards B with a velocity of 12 km h-1 and hears 5 beats/s. The velocity of sound is nearly:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
328 ms-1
b
320 ms-1
c
333 ms-1
d
336 ms-1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If fB is the frequency as heard by cyclist from source B and fA is the frequency as heard by the cyclist from source A. Then fB-fA = 5250(Vs+103Vs)-250(Vs-103Vs) = 5= 333 m/s