The earth mass =6×1024kg revolves around the sun with angular velocity 2×10−7rads−1 in a circular orbit of radius 1.5×1011km. The force exerted by the sun on the earth newton is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Zero
b
18×1025
c
27×1039
d
36×1021
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Gravitational force exerted by the sun on the earth will provide required centripetal forceF=mRω2=6×1024×1.5×10112×10−72=36×1021N