The earth (mass =6×1024 kg) ) revolves round the sun with angular velocity 2×10−7 rad/s in a circular orbit of radius 1.5×108 km . The force exerted by the sun on the earth in newtons, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
18×1025
b
Zero
c
27×1039
d
36×1021
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m=6×1024kg,ω=2×10−7rad/s,R=1.5×1011mThe force exerted by the sun on the earth F=mω2RBy substituting the value we can get, F=36×1021N