An earthen pitcher loses 1 g of water per minute due to evaporation. If the water equivalent of pitcher is 0.5 kg and the pitcher contains 9.5 kg of water, calculate the time required for the water in the pitcher to cool to 28oC from its original temperature of 30oC. Neglect radiation effects. Latent heat of vapourization of water in this range of temperature is 580 cal/g and specific heat of water is 1 k cal/gCo
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
38.6 min
b
30.5 min
c
34.5 min
d
41.2 min
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As water equivalent of pitcher is 0.5 kg, i.e., pitcher is equivalent to 0.5 kg of water, heat to be extracted from the system of water and pitcher for decreasing its temperature from 30 to 28oC isQ1=(m+M)cΔT=(9.5+0.5)kg1kcal/kg∘C(30−28)∘C=20kcalAnd heat extracted from the pitcher through evaporation in t minutesQ2=mL=dmdt×tL=1gmin×t580calg=580×tcalAccording to given problem Q2=Q1, i.e., 580×t=20×103 t=34.5min