Effective capacitance of parallel combination of two capacitors C1 and C2 is 10μF. When these capacitors are individually connected to a voltage source of 1 V, the energy stored in the capacitor C2 is 4 times that of C1 . If these capacitors are connected in series, their effective capacitance will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.6μF
b
3.2μF
c
8.4μF
d
4.2μF
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given : Capacitors connected in parallel : C1+C2=10μF........(i)Now, they are connected individually to same voltage source. ∴4×Energy in C1 = Energy in C2 ⇒412C1V2=12C2V2 ⇒4C1=C2........iifrom equation (i) & (ii) C1=2μF C2=8μF If they are in series Ceq.=C1C2C1+C2=2×82+8=1.6μF