The efficiency of a carnot engine is 50% and temperature of sink is 500 K. If temperature of source is kept constant and its efficiency raised to 60%, then the required temperature of sink will be?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100 K
b
400 K
c
600 K
d
500 K
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
efficiency of carnot engine is η=1-T2T1 here T1=temperature of source, T2=Temperature of sink=500K (given)given η=50%=50100 substitute given values in efficiency equation12=1−500T1 T1=1000 K By the question if η=60%=60100 η=1-T2T1 substitute the given values in the second part of question 60100=1-T21000T21000=1−610 T2=400 K temperature of sink=400 K