An elasticized conducting band r is around a spherical balloon T (figure). Its plane passes through the center of the balloon. A uniform magnetic field of magnitude 0.04 T is directed perpendicular to the plane of the band. Air is let out of the balloon at 100 cm3s-1 at an instant when the radius of the balloon is 10 cm. The induced emf in the band is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15μV
b
25μV
c
10μV
d
20μV
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of the balloon at any instant, when radius is r,V=43πr3Time rate of change of volume,dVdt=4πr2drdtTime rate of change of radius of balloon,drdt=14πr2dVdtFlux through rubber band at the given instant,ϕ=Bπr2Induced emf =-dϕdt=-ddtBπr2=-2πrBdrdt=-2πrB14πr2dVdt=-B2rdVdtAs volume of the balloon is decreasing, dVdt is negativeEinduced=-0.042×10×10-2×-100×10-6=20μV