An electric cable having a resistance of 0.4 Ω delivers 10 kW at 200 v dc to a factory. The efficiency of transmission is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
65%
b
75%
c
80%
d
91%
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Power loss in the cable =i2R=(P/V)2R=100002002×0⋅4=1000W=1kWη= Power delivered by the cable to factory Power supplied to the cable =1010+1=1011=0⋅909≈91%