Electric charges of +10μC,+5μC,−3μC and +8μC are placed at the corners of a square of side 2 m. the potential at the centre of the square is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.8 V
b
1.8×106 V
c
1.8×105 V
d
1.8×104 V
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Length of each side of square is 2 m so distance of it’s centre from each corner is 22=1m.Potential at the centre V=9×10910 ×10−61+5×10−61−3×10−61+8×10−61=1.8×105V