Electric current through a conductor varies with time as l(t) = 50 sin( 100πt). Here I is in amperes and t in seconds. Total charge that passes any point from t = 0 to t=1200 sec is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.2 C
b
0.36 C
c
0.16 C
d
0.02 C
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Q=∫I dt=∫0120050 sin 100πtdt =50100π-cos 100πt01/200=16=0.16 C