An electric dipole is along a uniform electric field. If it is deflected by 600 , work done by an agent is 2×10−19J . Then the extra work done by an agent if it is deflected by 30º further is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5×10−19J
b
2×10−19J
c
4×10−19J
d
2×10−16J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
W1=pE(1−cosθ) 2×10-19=pE(1−cos60) pE=4×10-19---(1) and W2=pE(cosθ1−cosθ2) =4×10-19cos60-cos90=2×10-19J