An electric dipole consists of charges ±2.0×10−8 C separated by distance of ±2.0×10−3 m.It is placed at a distance of 6 cm from a line charge of linear charge density 4.0×10−4 Cm−1 as shown in figure such that the dipole makes an angle ofθ=600 with line AB. Find the force acting on the dipole.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.012 N
b
1.8 N
c
0.04 N
d
none of these
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
P=2×10−8×2×10−3=4×10−11 CmE=λ2πε0x, F=pcosθdEdxF=−pcosθλ2πε0x2=−4×10−11×cos600×4×10−412×9×109×(6100)2=0.04 N