Electric dipole consists of two charges of magnitude 0.1μC separated by a distance of 2 cm. The dipole is in an external field of 105 N/C. What maximum torque does the field exert on the dipole?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10−4N−m
b
2×10−8N−m
c
2×10−4N−m
d
3×10−4N−m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
qc=0.1μC=10−7C,2a=2cm=2×10−2mE=105N/C,τ=?As we know τ=P×Esinθ, For maxτ,sinθ=1τ=2×10−4N−m ∵sinθmax=1