An electric dipole consists of two equal and opposite charges placed 2 cm apart. When the dipole is placed in a uniform electric field of strength 105 NC-1 , it experiencesa maximum torque of 0.2 × 10-3 Nm. Find the magnitude of each charge.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 μC
b
10 μC
c
15 μC
d
40 μC
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, 2a=2 cm=0.02 m,τmax=0.2×10-3Nm and E=105NC-1 Now, maximum torque on the dipole, τmax=pE=q(2a)×E ∴ q=τmax(2a)E=0.2×10-30.02×105=10-7C=10μC