An electric dipole consists of two opposite charges each of magnitude 1.0 x 10-6 coulomb separated by a distance 2.0 cm. The dipole is placed in an external field of 1.0 x 105 N/coul. The maximum torque on the dipole is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.2 x 10-3 N m
b
1.0 x 103 Nm
c
2.0 x 10-3 Nm
d
4.0 x 10-3 Nm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Maximum torque τ=p×EHere p=1.0×10−6C(0.02m)=2×10−8Cm∴ τ=2×10−81⋅0×105N/C=2⋅0×10−3N⋅m