Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electric dipole consists of two opposite charges of magnitude q=1  ×  10−6 C  separated by 2.0 cm. The dipole is placed in an external field of  1  × 105 NC−1.  What maximum torque does the field exert on the dipole? How much work must an external agent do to turn the dipole end for end, starting from position of alignment θ=00

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.4  ×  106 N−m, 3.2 × 10−4 J

b

− 2 × 103N−m,−4 × 103J

c

4 × 103 N−m, 2 × 10−3

d

2  ×  10−3 N−m, 4 × 10−3J

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

q=±1  ×  10−6C,2 a=2.0 cm =2.0 × 10−2mE=1  ×  105 NC−1 θ1=0∘,θ2=180∘. τmax=pE=q(2a)E =1  ×  10−6× 2.0  ×  10−2× 1 ×105 =2  ×  10−3 N.m. W=pE(cos  θ1−cos  θ2) =(10−6× 2 × 10−2) (105)(cos  0∘−cos 180∘) W=4  ×  10−3 J.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
An electric dipole consists of two opposite charges of magnitude q=1  ×  10−6 C  separated by 2.0 cm. The dipole is placed in an external field of  1  × 105 NC−1.  What maximum torque does the field exert on the dipole? How much work must an external agent do to turn the dipole end for end, starting from position of alignment θ=00