Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A electric dipole is placed at an angle of 300 with an electric field intensity 2×105N C−1 . It experiences a torque equal to 8 N m . The charge on the dipole, if the dipole length is 2 cm , is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8 mc

b

4 mc

c

5 mc

d

7 μC

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here, θ=30º,E=2×105NC−1 τ=8Nm,l=2cm=0.02m,q=?τ=PEsinθ=(ql)Esinθ∴q=τElsinθ=82×105×0.02×12=82×103=4×10−3C=4mC .
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring