Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An electric dipole is placed at an angle of 300with an electric field of intensity 2×105NC−1, It experiences torque of 4Nm. Calculate the charge on the dipole if the dipole length is 2cm.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8 mC

b

4 mC

c

8 μC

d

2 mC

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Torque, τ→=p→×E→=pEsinθ4=p×2×105×sin300Or, p=42×105×sin300=4×10−5CmDipole moment, p=q×lq=pl=4×10−50.02=2×10−3C=2mC
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
An electric dipole is placed at an angle of 300with an electric field of intensity 2×105NC−1, It experiences torque of 4Nm. Calculate the charge on the dipole if the dipole length is 2cm.