An electric dipole is placed at an angle of 300with an electric field intensity 2×105 NC-1. It experiences a torque equal to 4 Nm. The charge on the dipole, if the dipole length is 2cm
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 mC
b
2 mC
c
5 mC
d
2μC
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, θ=30°,E=2×105 NC-1τ=4 N m,l=2 cm=0.02 mq=?τ=pEsinθ=(ql)Esinθ∴q=τElsinθ=42×105×0.02×12=42×103=2×10-3C=2mC