An electric dipole is placed at an angle of 60∘ with an electric filed of intensity 105 NC−1. It experiences a torque equal to 83 Nm. Calculate the charge placed at 2 cm.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
−8 × 103C
b
8.54 × 10−4 C
c
8 × 10−3 C
d
0.85 × 10−6 C
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, θ=60∘, E=105 NC−1 τ=83 Nm, q=?, 2a=2 cm=2 × 10−2mFrom τ=pE sin θ=q(2a) E sin θq=τ2 a E sin θ=832 × 10−2×105×sin 60∘ =832 × 103×3/2q=8 × 10−3 C