An electric field is acting vertically upwards. A small body of mass 1 gm and charge -1μC is projected with a velocity 10 m/s at an angle 450 with horizontal. Its horizontal range is 2m then the intensity of electric field is : (g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20,000 N/C
b
10,000 N/C
c
40,000 N/C
d
90,000 N/C
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As charge is negative and the electric field is vertically upwards the total force acting on the charge is vertically downwards. Hence the net acceleration downwards is g+qEmR=V2sin2θg+qEm=V2g+qEmθ=45oR=10010+10−6E10−3=10+10−3E=50E=40×103 N/C