The electric field associated with a light wave is E=E0sin1⋅57×107(x−ct) where x is in metre and t is in second. If this light is used to produce photo-electric emission from the surface of a metal of work-function 1'9 eV, then the stopping potential will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.2 V
b
1.5 V
c
1.75 V
d
1.9 V
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given thatE=E0sin1⋅57×107(x−ct) We know that, E=E0sin2πλ(x−ct) Comparing, we get λ=2π1⋅57×107m ∴ Energy of photon =hcλ =6⋅64×10−343×1081⋅57×1072π×1⋅6×10−19eV =3⋅1eV So, maximum K.E. of photo-electron =3⋅1−1⋅9=1⋅2eV This is equal to the stopping potential.