The electric field associated with a light wave is given by E=sin1.57×107m−1x−ct. If this light is used in an experiment on photoelectric effect .The stopping potential is n×0.2 volt. Then n is, ( The emitter having work function 1.9 eV and consider hc=12400 eV−A0)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By comparing given equation k=2πλ⇒1.5×107=2×3.14λ⇒λ=4×10−7m⇒λ=4000A0Now, KE=E−W0⇒eV0=12400λ−1.9=(3.1−1.9)eV⇒V0=1.2 volt