The electric field associated with a light wave is given by E=E0sin1.57×107 m-1(x-ct). Find the stopping potential (in eV) when this light is used in an experiment on photoelectric effect with a metal having work-function 1.9 eV.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0001.20.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Frequency , f=ω2π=1.57×107c2πHzEnergy, E=hf J=hf1.6×10−19eV=6.63×10−341.57×1073×1081.6×10−19×2×πeV=3.1eV∴Kmax=E−ϕ=3.2−1.9=1.2eV