The electric field associated with a propagating electromagnetic wave is described by the equation E=E0sin4π×106x−1.2π×1015t volt/ meter , where x is in meter and t is second. The wavelength of the wave in the unit of 10−7m is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0005.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here E=E0sin4π×106x−1.2π×1015tComparing it with the equationE=E0sinkx−wt We have K=2πλ=4π×106∴λ=2π4π×106=5×10−7m