Electric field E =- bx + a exists in a region parallel to the x-direction ( a and b are positive constants). A charge particle having charge q and mas s m is released from the origin x = 0. If a = 0.50 N /C and b = 0.20 N/Cm, and qm=50C/kg find the magnitude o f the acceleration of the particle (in m/s2) at the instant its speed becomes zero for the first time after release.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 25.0.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The force on the charged particle, F=qE=q(−bx+a)ma=q(−bx+a)[a= acceleration ]dvdx=−bqmx+aqm∫0v vdv=−bqm∫0x xdx+aqm∫0x dxv22=−bqx22m+aqxmWhen speed of the particle becomes zero, v = 0 when bqx22m=aqxm⇒x=2abAs the acceleration o f the particle is given as a0=qm(−bx+a) ………(i)The acceleration at x=2abHence the acceleration =qm−b⋅2ab+a=qm(−2a+a)=−qam =−50×0.5=−25m/s2