An electric field E→=Axi^ exists in the space, where A =10 V/m2. Consider the potential at (10 m, 20 m) to be zero. The potential (in V) at the origin is ______
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 500.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Figure shows the situation described in question. Here BC is the equipotential line so we can useVC=VB=0If V0 be the potential at the origin, we can use V0−VB=∫AB Edx=∫010 Axdx⇒ V0−0=Ax22010=10×1022=500V