The electric field of plane electromagnetic wave of amplitude 2V/m varies with time, propagating along z-axis. The average energy density of magnetic field in J/m3 is equal to x×10−12 J/m3. Then ‘x’ value is equal to (∈0=8.854×10−12 F/m)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.85.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For an electro magnetic wave ,Average energy density due to electric field=Average energy density due to magnetic field=14ε0E02=14×8.85×10−12×2×2=8.85×10−12 Joule m−3=x×10−12 Joule m−3 ∴x=8.85
The electric field of plane electromagnetic wave of amplitude 2V/m varies with time, propagating along z-axis. The average energy density of magnetic field in J/m3 is equal to x×10−12 J/m3. Then ‘x’ value is equal to (∈0=8.854×10−12 F/m)