An electric motor operating on 50 volt D.C. supply draws a current of 10 amp. If the efficiency of motor is 40%, then the resistance of the winding of the motor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5Ω
b
3Ω
c
4.5Ω
d
6Ω
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Input power P = VI = 50 × 10Power dissipated as heat = I2 R = 100 REfficiency = Output power Input power 40100=500−100R500