Electric potential at a distance of 5 cm from the surface of a charged metallic sphere of radius 10 cm is 10 V. Then the work done by an external agent in slowly moving a +5 μC charge from that point to the surface of the sphere is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30 μJ
b
25 μJ
c
15 μJ
d
60 μJ
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If R be the radius of the sphere, then KQR+R2=V⇒KQR=3V2∴V' = Potential at the surface of the sphere =KQR=3V2∴W=Q(V'-V)=Q3V2-V=QV2=5 x 102 μJ=25 μJ