Electric potential at a point P on the axis of a short dipole is 4×10−3 volt. If distance of point P from the centre of the dipole is 10 cm, find the electric field at that point.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.45 V/m
b
0.08 V/m
c
0.04 V/m
d
0.4 V/m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
VP=14π∈0pr2 and EP=14π∈02pr3=2r(14π∈0pr2)∴ EP=2VPr=2×4×10−30.1 V/m=0.08 V/m
Electric potential at a point P on the axis of a short dipole is 4×10−3 volt. If distance of point P from the centre of the dipole is 10 cm, find the electric field at that point.