The electric potential V at any point O (x, y, z all in metres) in space is given by V=4x2 volt. The electric field at the point (1m, 0, 2m) in volt/metre is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 along negative X−axis
b
8 along positive X−axis
c
16 along negative X−axis
d
16 along positive Z−axis
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The electric potential V (x,y,z)=4x2 volt Now E→=− (i^∂V∂x+j^∂V∂y+k^∂V∂z)Now and ∂V∂x=8x, ∂V∂y=0 Hence ∂V∂z=0, so at point (1m, 0, 2m) E→=− 8xi^ or 8 along negative X-axis