An electric pump on the ground floor of a building takes 10 minutes to fill a tank of volume 30 m3 with water. If the tank is 60 m above the ground and the efficiency of the pump is 60%, how much electric power is consumed by the pump in filling the tank?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
80.33 KW
b
50 KW
c
63.33 KW
d
33.33 KW
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of water delivered by the pump to the tank.m=30×1000/600 kg/sec=50 Kg/sec∴ Power out put of the pump = m.g.h=50×10×60W=30KW∴Power input=Power outputEfficiency=300.6KW=50KW
An electric pump on the ground floor of a building takes 10 minutes to fill a tank of volume 30 m3 with water. If the tank is 60 m above the ground and the efficiency of the pump is 60%, how much electric power is consumed by the pump in filling the tank?