In an electrical cable there is a single wire of radius 9 mm of copper. Its resistance is The cable is replaced by 6 different insulated copper wires, the radius of each wire is 3 mm. Now the total resistance of the cable will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7.5 Ω
b
45 Ω
c
90 Ω
d
270 Ω
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initially : Resistance of given cableR=ρ lπ × 9 × 10−32 …..(i)Finally : Resistance of each insulated copper wire isR'=ρ lπ × 3 × 10−32 = 9RHence, equivalent resistance of cableReq=R'6=16×ρ lπ × 3 × 10−32 = 9 R6….(ii)On solving equation (i) and (ii) we get Req=7.5 Ω