An electro magnetic radiation whose electric field constant is given by E=Eo(cos 16π×1014t +sin 3.6π×1015 t) V/m is incident on the surface of lithium in on photoelectric experiment. If work function of lithium is 2.39 eV, the maximum kinetic energy of photo electron is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.16 eV
b
5.06 eV
c
2.39 eV
d
1.24 eV
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Kinetic energy of photoelectron will be maximum for the light having frequency 3.6π ×10152πHz in 18×1014 Hz. Energy of photon for this light hv=6.625×10-34×18×10141.6×10-19ev=7.45ev ∴(KE)max=hv-ϕ=(7.45-2.39)ev=5.06ev