An electro magnetic wave having frequency 1.5 x 1014 Hz is propagating in vacuum. It passes into a transparent dielectric medium having relative permitivity 2.25. Then wavelength of the wave in the medium is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For dielectric medium μr = Relative permeability = 1Refractive index of the medium μ =εr μr= 2.25 x 1 = 1.5∴Speed of wave in the medium, v=cμ=3 x 1081.5 m/s=2 x 108 m/s∴Wavelength in the medium, λ=vf=2 x 1081.5 x 1014m=1330 nm
An electro magnetic wave having frequency 1.5 x 1014 Hz is propagating in vacuum. It passes into a transparent dielectric medium having relative permitivity 2.25. Then wavelength of the wave in the medium is