The electro magnetic wave, represented by E=0.04sin2×104t−10−4xV/m is propagating in a transparent medium. If μ and ∈ be the permeability and permittivity of the medium then the value of 'μ∈' is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
28×10−16s2m−2
b
14×10−12s2m−2
c
25×10−18s2m−2
d
12×10−6s2m−2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Speed of the wave, V=2×1041×10−4m/s=2×108m/sNow V=1μ∈⇒μ∈=1V2=12×1082s2m−2⇒μ∈=25×10−18s2m−2