An electromagnet has stored 648J of magnetic energy when a current of 9A exists in its coils. What average emf is inducted if the current is reduced to zero in 0.45s?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
320V
b
620V
c
260V
d
230V
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
energy stored in the coil is 12Li2=648 i=9A L=16 H induced emf = -Ldidt= 1690.45=16×20=320 V